Listy lienkam

Autor: Marie Stracenská | 13.5.2015 o 18:37 | Karma článku: 8,80 | Prečítané:  641x

„V sobotu sme potom boli v Bratislave. Skoro sme zmokli. A večer sme hrali s babkou karty.“ Matúšovo písmo je krivoľaké a viem, že štylistika nie je dokonalá. 

Ale je to jeho vlastný text. Podľa ostatných v malom denníku tuším, že to tak je aj v ostatných rodinách, kde ho vypisujú. Toto je projekt detí. Oni budú tie riadky čítať svojim spolužiakom. Dnes píše Matúš Leovi. 

Leo, Zdenko a Lenka. Majú štyri nohy, čierne bodky a sú plyšové. Po prvý raz ich deti priniesli na víkend hneď skraja roka. Každá z troch lienok má svoj denník. V piatok popoludní deti z triedy rozhodnú, kto si lienky na víkend vezme domov. Tí, čo ich majú zaznamenávajú do denníka svoje dni. V pondelok na rannej komunite so spolužiakmi svoje zážitky zdieľajú.

Rybačky. Návštevy starých rodičov. Opekačky, stretnutia, lyžovačky, záľuby, zážitky, pohodové chvíle. Hranie sa aj rôzne povinnosti. Každé z detí trávi víkendy inak. Možno by sa o nich aj tak rozprávali. Takto deti, ktoré hostia lienku, precvičujú navyše štylizovanie a rozprávanie príbehov. Niektoré do denníkov kreslia alebo svoje texty sprevádzajú nálepkami.

Mať doma lienku je povinnosť navyše. No je to prestíž. Zvláštne denníky sú ďalšia originálna cesta pani učiteľky, ako nenápadne, ale účinne viesť deti k práci na sebe. K presnejšiemu a lepšiemu vyjadrovaniu sa. Je veľa spôsobov, ako sa ľudia učia.  Lienkami pani učiteľka trafila do čierneho. Je príjemné vidieť, že deti vedú ľudia, ktorí majú nielen vedomosti a schopnosti, ale aj invenciu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

KOMENTÁRE

Ficov Smer je v opozícii. Únia má novú vládnu koalíciu

V europarlamente sa rozpadla veľká koalícia ľudovcov a socialistov.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?