Ozdoby s príbehmi

Autor: Marie Stracenská | 30.4.2015 o 8:21 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  703x

Keď sme otvorili vrchnú zásuvku, bola celkom naľavo. Drevená farebná šperkovnica, pre nás truhlička plná pokladov. Dnes už viem, že náušnice, klipsy a náramky v nej boli len bižutéria. Babička sa nezdobila, dávala si ich iba do divadla a na naozaj vzácne príležitosti. Nepotrpela si na honosné a okázalé kúsky. Tie, čo mala, sa vmestili do malého priestoru, celé roky si nekupovala nové. Cenné klenoty - pár prsteňov - mala inde. Nezaujímali nás, neboli také pekné. V  škatuľke bývali ŠPERKY, krásne, lesklé, vzácne. Nikdy sme si ich neskúšali. Iba sme sa nimi radi prehrnuli, obzerali si ich a premýšľali nad tým, či a kedy raz také tiež budeme mať. 

„Tieto si zober. Mami? A požičiaš mi niekedy svoje náušničky?“ Julka sedí vedľa mňa na posteli a pozerá sa, ako si zo svojej škatuľky vyberám jedny na zajtra. „Mojka, ale veď ty máš svoje, a možno viac ako ja.“ Berie mi škatuľku z ruky a malým prstom prehrabáva priehradky. Opatrne, akoby sa bála, že niečo poškodí. „No, ale tvoje sú iné.“ Fascinovane dvíha jednu ozdobu po druhej a skladá páry, obzerá si brošne. Akoby som videla seba so sestrou nad babičkinou škatuľkou. Detské oči sa pozerajú inak, než dospelé.

„Mami, a to sú drahokamy?“ „Jasné,“ usmejem sa. Málo z toho, čo vidí, má skutočne finančnú cenu. Polovicu z  drobností som dostala od priateliek, niektoré som si urobila sama. Sú pekné, ale nie drahé. Nenosím klenoty. „A pamätáš si, od koho ich máš?“ Pamätám. Viem, kde vznikli, od koho sú a kedy ku mne prišli. Na ušiach a klope nosím malé príbehy, to ma na nich baví.

„Prosím, potrebujem, aby si mi s niečím pomohla. Urobila som kamarátkam náušničky,“ ukazuje mi sojka večer drobné kúsky z gumičiek a korálikov. Možno práve vidím základ budúcich tajomných truhličiek. Nebudú v nich šperky s puncom a drahými kameňmi. Iba maličkosti, nie celkom dokonalé. Nikdy ich nikto nebude túžiť ukradnúť. Ich cena sa neráta v karátoch. Klenoty od priateliek. Krásne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Keď sa raz prezident príde spýtať, čo by mali robiť

Spýtala som sa, čo by chcel a on povedal, aby neboli bezdomovci. Prihlásil sa ku Kollárovi do strany, lebo si myslel, že tam sa to podarí.

KOMENTÁRE

Ficov Smer je v opozícii. Únia má novú vládnu koalíciu

V europarlamente sa rozpadla veľká koalícia ľudovcov a socialistov.

EKONOMIKA

Slovenské elektrárne prehrali boj o Gabčíkovo

Ústavný súd odmietol sťažnosť voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu.


Už ste čítali?