Kričte, skáčte...

Autor: Marie Stracenská | 13.3.2015 o 8:57 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  1227x

Stojím za dverami a mám pocit, že v miestnosti za nimi je prinajmenšom dvadsať dievčat. Zaklopem, ale nečudujem sa, že nikto neotvára. To nemôže byť vnútri počuť ani náhodou. Pootvorím – a  vykukne usmiata tvár mladej dievčiny v sivom závoji. Aha, tak už je aj z nej rehoľníčka. Dáva pozor na skupinku dievčat, je ich polovica, než som odhadla. Narobia poriadny je rachot. 

Sestrička sa už určite nevie dočkať, kedy si po ne prídu rodičia, vravím si. Tu, v centre sestier saleziánok, sa dievčatá schádzajú každú stredu. Moja malá sem chodí veľmi rada. Hovoria o Bohu a viere, veľa sa hrajú, spievajú, našla si tu priateľky. Je spokojná a my tiež. Každý ďalší element, ktorý nám pomáha z detí vychovať slušných ľudí, sa ráta. Saleziánky sú príjemne civilné a milé. K deťom sa správajú ako staršie sesternice.

„No poď, Juli,“ volám malú od stolného futbalu. Na stene za ním zbadám obrovský nápis: Skáčte, kričte, len nehrešte. Musím sa nahlas zasmiať. Ukážem na nápis pobavene rukou a sestra v sivom pokrčí plecami: „Decká, viete. Bez kriku a skákania sa im hra neráta.“ Jasné. Mamy na túto tému môžu písať celé diplomovky. Žiadna z rehoľníčok deti mať nebude – aj tak ich poznajú dokonale.

Nápis ma baví, a hovorí mi viac, než to, že sestry sa snažia deti viesť k slušnosti. Na nič sa nehrajú. Drobcov, ktorých vedú, berú presne takých, akí sú. Veľmi pravdepodobne trávia veľkú časť dňa modlitbami, meditáciou a rozjímaním. Ale čo sa detí týka, stoja pevnými nohami na zemi. Aj preto ich decká – a aj ich rodičia - majú úprimne radi. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?