Štyri jednotky za sebou

Autor: Marie Stracenská | 24.2.2015 o 10:54 | Karma článku: 14,65 | Prečítané:  1941x

Zas mu tá taška váži sto kíl. „Matúško, fakt musíš so sebou vliecť všetky tie knihy?“ „Musím. Dnes budem referovať.“ Tak si len vzdychnem – ale úprimne som rada. Čítal ich naraz na preskáčku a dnes je deň, keď o nich povie spolužiakom. Viem, že večer bude mať v žiackej v jednom riadku za sebou hneď niekoľko jednotiek, jednu za druhou cez lomítko. Nie sú to úplne také poriadne jednotky. Vie to on aj pani učiteľka. Ale rátajú sa.

V septembri prišla nová triedna s vyhlásením: Kto prečíta akúkoľvek knihu a povie o nej na Čítaní spolužiakom, má to za jedna. Matúš hneď siahol po poriadnej dvestostránkovej. Julka si vybrala plnú obrázkov s minimom textu, mala ju za hodinku. „No... Juli, to fakt? Veď to je pre deti.“ „Ale aj Dominik mal takú,“ argumentovala dcéra. Proti tomu sa ťažko dá niečo povedať. Ale nabudúce som jej skúsila podsunúť poriadnejšiu. Vzala ju. Čítajú po úlohách, knihy si nosia do školy, cez víkend sa uvelebia vedľa seba do detskej a čítajú, do postele idú skoro vždy s otázkou „môžeme si ešte chvíľu čítať?“ A nie sú sami. Toto som sa dozvedela od triednej: 23 deciek z tretej cé za prvý polrok prečítalo dokopy 329 kníh s 37 235 stranami. Začali chodiť do knižnice, požičiavajú si z políc v triede a knižky si vymieňajú medzi sebou – sama ich všetky čítať nestíham. Čítajú aj tri deti, ktorým sa pre poruchy sústredenia občas musia venovať asistenti.

Nemyslím si, že za všetko, čo deti robia a za každú ich snahu by mali mať odmenu. Prečo by mali dostávať známky za knihy, vravela som si. A časom som si odpovedala. Možno za to, že naša Julka, ktorá ešte pred začiatkom tretieho ročníka mala problém prečítať s porozumením pár strán, teraz lúska jedného Pána Guma za druhým. Za to, že musia pred triedou sformulovať o čom kniha je a dať odporúčanie ostatným deťom. A za to, že obetujú hry a namiesto toho čítajú – a možno si tak lepšie fixujú gramatiku a cibria vlastnú štylistiku.

Pani učiteľka vie, ako tie ich vyčítané jednotky bude rátať. Viem, že bude spravodlivá. Poznám zopár dospelých, ktorí neprečítajú tri knihy za rok. Každý z našich tretiakov prečítal v priemere skoro toľko za mesiac. Už po ikstý raz si vravím – super, pani učiteľka. Školu robia ľudia. V tej našej sa stretlo pár výnimočných.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďme pripravení na všetko. Aj na Trumpa

Buď ho nahradí Mike Pence, alebo bude hviezdiť vo vlastnej reality show.

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi už neplatí konsenzus z Reaganovej éry.


Už ste čítali?