Pamäť

Autor: Marie Stracenská | 7.8.2014 o 10:36 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  739x

Vlna nemá pamäťovú stopu. Po vypáraní sa sama nestočí späť. A stačí, že z nej upletený kúsok leží pár dní a rozpárané vlákno už nikdy nebude dokonale rovné. Vypáraná vlna je kučeravá, kľukatí sa vo vlnkách. A keď ju zas použijete, očká nestoja v rade ako vzorní vojaci. Sú trochu strapaté a rozihrané. 

Keď som ako dievča plietla prvé svetre, vravela som si – stoja ma toľko času a trpezlivosti, že musia byť navždy. Možno si to hovorili aj iné pletačky, po ktorých dnes ich svetre rozoberám. Je zvláštne párať po niekom cudzom. Spôsobov ako pliesť, zošívať a robiť lemy je veľa. Sveter alebo šál drží bez ohľadu na to, či ho človek zošije jedným vláknom pokračujúcej pleteniny, alebo dvojito s množstvom uzlíkov a prešití. To druhé sa len oveľa horšie páre. Viem to, často to robím. Deky, ktoré pletiem, vznikajú zo zvyškov a nikdy nedopletených  alebo aj niekoľkokrát rozpáraných kúskov. Dostávam ich od priateľov – a v novej forme potom ďalej darujem. Niekedy to bol sveter, potom šál, potom sveter pre dieťa – a nakoniec pár štvorcov. Keď je štvorcov šesť krát šesť zošijem ich, podšijem  a putujú k priateľom. Mnohé kúsky sa vlnia a točia, očká v nich nerovnako tancujú.

Teší ma, že som sama schopná recyklovať. Na to, aby sa zo starého zrodilo niečo nové, nepotrebujem žiadny stroj, len čas a vrtké ruky. Pri páraní a spletaní často rozmýšľam o tom, kto sa klbiek dotýkal predo mnou. Že tie svetre tešili a hriali. Ako sa menila móda, ale aj naše záľuby a zručnosti. Vlákna, ktoré po prvom spletení už nie sú dokonale rovné, si so sebou nesú svoje vlastné príbehy. Posúvam ich ďalej, do nového života. Sú veci medzi nebom a zemou. A možno vlna predsa len pamäť má.  A tie deky hrejú o to viac, o koľko viac párov rúk im odovzdalo svoju energiu a čas.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Smrť nemusí vyjsť draho. Popol pred zemou si volí čoraz viac ľudí

Ľudia sa pri úprave hrobov začínajú inšpirovať minimalizmom zo Západu. Menej kahancov a vencov pomáha aj životnému prostrediu.

EKONOMIKA

Hyperloop otvára pobočku na Slovensku, zaplatí talentovaných ľudí

S novým druhom dopravy súvisia aj nové pravidlá.


Už ste čítali?