Sama

Autor: Marie Stracenská | 27.5.2014 o 11:14 | Karma článku: 12,81 | Prečítané:  2550x

Do najbližšej samoobsluhy to máme dvesto metrov. Voláme ju príručná špajzka. Raz cez cestu, pekne cez priechod. Už by možno mohli občas aj deti samé, navrhla som pred časom mužovi. Prečo nie, po drobnosti. 

Prvý nákup sa nevydaril. Prišla domov a v ruke žmolila päť eurovku, ktorou mala zaplatiť: „Dala som citrónku na pult, ale zabudla som na oddeľovač. A tak to pani predavačka pridala k nákupu toho uja predo mnou. No a on povedal, že to nevadí a nech si ju vezmem aj tak,“ hovorila ticho cez vzlyky, na lícach slzavé šmykľavky. Nakúpila síce, ale nie tak ako treba. Ani druhý nedopadol najlepšie. „Musím sa vrátiť, chýbali mi peniažky,“ zadychčane vysypala zo seba medzi dverami, kým mi podávala kocku masla. „Dve eurá ti nestačili?“ „Ešte 49 centov povedala teta predavačka.“ Jasné, nerozoznáva cenovky ani veľkosť a ja som to neodhadla... Na tretí raz to vyšlo. Hrdá priniesla domov puding. Drobné som jej nechala.

„Mami, nezabudla si niečo?“, pýta sa keď sa vrátim z veľkého nákupu. A veru  občas zabudnem. Vyskočí  a už je obutá. Vytiahne svoju peňaženku a pozorne počúva, kde to nájde. „Veď keď nebudem vedieť, opýtam sa,“ a už je von z dverí.

Toto sú presne chvíle, keď si vravím, že vek sa nemeria rokmi. Prvý zub má každý, prvé kroky robia deti v podobnom čase. Ale je iné stráviť prvú noc sami bez rodičov. Alebo ísť sami do školy či na nákup. Sami napísať svoj prvý list, vyhrať svoj prvý športový zápas, absolvovať prvý koncert. Ako rýchlo rastú... O pár mesiacov ju možno budem posielať nielen po drobnosti. Je to príjemné a pohodlné. Ale je v tom aj trocha smútku. Za bábätkami a detstvom, keď sme im boli rukami, nohami, očami. Už sú veľkí, vzdychneme si podchvíľou. A každý deň, keď nielen my chceme byť s nimi, ale oni stoja o to isté, je čím ďalej tým väčším sviatkom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trump pokračuje v kampani. Útočí, rozdeľuje a izoluje

Prvý Trumpov prejav vo funkcii prezidenta sa podobal na tie, ktoré prednášal ešte pred voľbami.

KOMENTÁRE

America first: keď narcistickí populisti sľubujú lepšie zajtrajšky

Oznámil len, že Ameriku ochráni boh.


Už ste čítali?