Nanovo

Autor: Marie Stracenská | 7.4.2014 o 14:17 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  767x

Stačí vyčistiť raz za mesiac - písali v knižnom návode na použitie škrečka. Túto vetu sme si osvojili spolu s jedálnym lístkom a varovaním, že je krehký a preto aj keď uhryzne, netreba sa zľaknúť a pustiť ho z metrovej výšky na zem. A tak z času na čas, keď ma nos upozorní, že máme zvieratko, rozoberieme klietku a čistíme.

Vysypeme starú podstielku a časť z nej odložíme, aby sme ju mohli škrečkovi vrátiť. Aspoň niečo mu po dôkladnom upratovaní bude blízke a vraj sa mu tak ľahšie zvyká na nový domov. Vyhodíme zvyšky jedla, ktoré si navláčil do domčeka. Poriadne všetko umyjeme - on nevie, že nie je v divočine a  tie natlakované čerstvé kúsky zeleniny do zásoby mu robia skôr zle ako dobre.  Vytrieme miesto, kam robí potrebu. To robím ja - a potom nastáva radostná časť, ktorú vykonávajú deti. Nasypať  novú podstielku, pridať prázdnu rolku od toaleťáku, malé drievko, čistú vodu a nové jedlo. Plus zvyšky starého domova. Vypustiť škrečka - a nechať ho si zasa zvyknúť.

Posledný raz som plastové vrecko plné starého zvieracieho domova vyhadzovala cez víkend. A uvedomila som si, že prechádzam podobným procesom. Zatváram dvere za jednou prácou a púšťam sa do novej. Patrí k tomu aj vyhadzovanie starostí a ťažkostí, ktorú dni priniesli. Odkladám dokumenty a poznámky, naskladám ich do jednej škatule s nápisom a dátumom. V počítači aj na kľúči na jedno miesto zálohujem agendu posledných mesiacov. Nechávam si najmenej znečistenú trošku, pekné spomienky a skúsenosti. A hlavne ľudí, ktorých priniesla.

Každý z nás je občas ako škrečok. Raz za čas príde chvíľa dôkladne upratať, vyčistiť si priestor, nadýchnuť sa a začať odznova. Neviem aký ten nový domček bude. Ale teším sa naňho. No a keď príde ťažko, zavŕtam sa do starej podstielky, nájdem tam známe bezpečie a útočisko... a silu meniť tú novú časť tak, aby aj v nej bolo dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?