Chlapča v kuchyni

Autor: Marie Stracenská | 10.1.2014 o 10:56 | Karma článku: 17,41 | Prečítané:  10462x

Skoro každý deň vstane sám od seba zarovno so mnou. Vonku je ešte tma a jeho sestra spí. „Pomôžem ti," povie vždy rovnako. Otvorí umývačku a začne vyťahovať. Čo treba doutiera, veci vykladá na linku. Nemá systém, kladie ich vedľa seba. „Toto mi tu prekáža," povie s vážnou tvárou, keď mu do jeho priestoru zasiahnem položenou fľašou alebo boxom s desiatou. Kým ja pripravujem rožky s maslom, on ukladá riady. Skoro o pol metra nižší odo mňa si na miesta, kam nedočiahne, berie stoličku. Mne by to zabralo zlomok jeho času a aj by ma to stálo menej síl, no on tú energiu vydáva rád. Občas skončím skôr a chcem sa pripojiť. „Nechaj, ja viem, kde to patrí." Nepáči sa mu, keď sa mu montujem do toho, čo chce urobiť sám.  

Sledujem ho ako sústredene  a opatrne kladie do police hrnčeky, neustále otvára rovnaký šuflík a ako sa aj trikrát vráti do priehradky s miskami, lebo ich nevložil do seba. Mohli by sme byť o pár minút rýchlejší. Ale možno aj pomalší, ak by vôbec nevstal, odpovedám sama sebe keď ma cuká, aby som prácu popohnala. Zmier sa s tým, ženská, s deťmi to vždy trvá dlhšie. Medovníky sa zdobia hodinu, fašírok sa nagúľa o niečo menej a v šaláte máme občas trochu väčšie kúsky. Nie vždy to zvládam, ale - vydrž! - opakujem si. Aj vďaka tomu, že tvoja mama a babičky na toto mali čas a energiu  vieš urobiť dobrú zápražku, navariť echtovnú divinu a nebojíš sa pustiť do akéhokoľvek koláča.

Je to kúl, keď vie chlap variť. Moji nikdy nevedeli, o to viac sa mi to páči na iných. Tento malý raz bude ohurovať svoje ženy. Možno si spomenie na naše spoločné minúty v zásterách - on v autíčkovej - s rukami zababranými od cesta, keď mám chuť vychytiť mu ten nôž alebo pre istotu po ňom ešte raz utľapkať obalený rezeň. Výchova sú príklady, vravia múdri. Je to pozornosť a kopy venovaného času. A výchova je to, čo zožne niekto iný. Zbojník ešte nevie, že sa učí. A nevie, že je ohromný. Netuší, aké dôležité sú tie poukladané príbory. Chce len pomôcť svojej mame. Tá je z toho namäkko. A šťastná, vďačná, aj keď občas trochu netrpezlivá. Ej, budúce frajerky, normálne vám závidím.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Harabin uniká disciplinárnym trestom

Sudcovi hrozí pokuta, preradenie na súd nižšieho stupňa, ale aj strata talára. Kolegovia ho zatiaľ ani raz neuznali za vinného.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?