Čaro nechceného

Autor: Marie Stracenská | 1.3.2013 o 13:03 | Karma článku: 15,35 | Prečítané:  952x

Chvíľu to trvalo, kým sa Matúš skamarátil s písmenkami. A pochopil, že V a I tvoria slabiku a ďalšiu chvíľu, kým ju prečítal správne ako „vi" a nie triafal „lo" či „ma". Na našu veľkú radosť sme prišli do štádia, že malí čítajú všetko, čo sa dá. „Vá-že-ní hos-ti-a, vážení hostia?" „Ne-vstup, nevostu? Ne-v-s-tupo-va, Nevosotu-povať?" V aute sme náhodou nechali pár českých detských komiksov Čtyřlístek. Pri každej jazde dlhšej ako desať minút ich malí chytili a začali slabikovať. Super - na jednej strane, ale čeština nám neprišla úplne ideálna. Ešte nevedia čítať ani po slovensky, treba ich to naučiť správne.

Jasne nasledoval nálet na kníhkupectvo - „kde máte, prosím, komiksy?"  Potešila som sa plnej škatuli. A vzápätí nadšenie opadlo. V slovenčine bol len asi každý desiaty zošit.  A aj z tých kopa nie vhodných pre vekovú kategóriu prvákov. Tak som sa prehrabávala, prehrabávala - a nakoniec vybrala štyri. Šmolkovia, Tin Tin a Gombíková vojna, to by šlo. Víťazoslávne som ich odovzdala deťom pri najbližšej jazde. A tešila sa na ich slabikovanie. So spokojným úsmevom sme vyštartovali. A potom to prišlo.  „Prďúsi! Smraďoch! Zasrani!" Neomylne a presne. „Ukáž? Jéj!" Okamžite prejavilo nadšenie aj druhé dieťa. Aha. Gombíková vojna. Otvorená presne na tej správnej strane. Ty krava! Veď to je o boji bandy chlapcov z dvoch mestečiek! A v nadávkach je pointa! Ako si mohla zabudnúť? „To je super knižka, maminka! Nie, nie, teraz ti ju neukážem, ešte si chcem chvíľku čítať."

Práce kvapná, málo platná, učím deti. Dobre si rozmysli, kým niečo urobíš, hovorím im tiež. Buď dôkladný, napomínam Matúša. „Banda všivavá! Lemry! Hovädá!" Ach. Čo už. No, mama, čo si si navarila, teraz pekne zjedz...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia zatvára hranice, podmienky pre Slovákov už nebudú také dobré

Británia pristúpila k referendu o brexite, pretože sa domácim nepozdávalo vyplácanie vysokých sociálnych dávok cudzincom.

SVET

Čo povedala premiérka Mayová o Európe a Británii

Británia skrátka odchádza z Európskej únie.


Už ste čítali?