Chlapík a kostol

Autor: Marie Stracenská | 5.2.2013 o 11:12 | Karma článku: 16,85 | Prečítané:  1114x

„Tak ten toho musí mať dosť za sebou." Obzreli sme sa za mužom so vzhľadom bezdomovca, ktorý mizol za bránou kostola. „Často ho tu vidím", povedala som kolegovi . Chodievam tade do práce skoro každý deň v tom istom čase. Zarasteného chlapíka v špinavom oblečení, v rukách veľké napratané tašky, stretávam na ulici pred chrámom alebo vchádzať doňho obdeň. „Pochybujem, že sem chodí pre hriechy", pokračoval kamarát. „Potrebuje sa zohriať. Možno aj pospať si, odtiaľ ho nevyhodia", dokončil s dešpektom.

Ten deň som do chrámu vošla aj ja, po ceste z práce domov. Prežehnala sa, natiahla do nosa vôňu kadidla. Dnu sedelo len pár ľudí, vedľa lavíc aktovky a igelitky s nákupmi. V prítmí som sa snažila, aby moje kroky boli nehlučné. Dala som sa uličkou popri pravej stene dopredu k oltáru. Pozerala som hore na fresky a štuky ...  a skoro narazila do chlapíka s mopom. Umýval  výklenok a bol tak ticho, že som si ho nevšimla. Špinavý muž so strniskom, známy z rána. „Prepáčte", vydýchla som zľaknuto. Nepozrel sa na mňa. Zhrbený niečo zamrmlal, otočil sa chrbtom a vytieral ďalej.

Nechodí sem rozjímať. Ale ani len pre teplo a spánok. Nebol to typ, ktorý by som oslovila a zjavne aj tak nebol veľmi zhovorčivý. Tak som sa o ňom nedozvedela viac. Ale keď som ho stretávala ďalšie dni, usmievala som sa. Ten muž sa asi nevedel postarať o seba. No našiel ľudí, ktorí mu uverili. Pomohli mu starať sa o iné. A to je viac ako teplo a lavica, na ktorej sa dá po prebdenej studenej noci natiahnuť. A  určite cenné rovnako, ako rozhrešenia a požehnania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami strany sa stali Juraj Blanár a Peter Žiga.

DOMOV

Fraška a boj s SNS či Kotlebom, analytici hodnotia snem Smeru

Snem veľa prekvapení podľa analytikov nepriniesol.

KULTÚRA

Milan Lasica: Už nemôžem umrieť predčasne

Keby som mohol, správal by som sa úplne inak, tvrdí.


Už ste čítali?