Kompromis

Autor: Marie Stracenská | 26.12.2012 o 13:49 | Karma článku: 13,15 | Prečítané:  753x

Sedel v zadnej lavici, hlava sklonená, privreté oči. Pri pohľade spredu vyzeral ako ostatní rozjímajúci veriaci. No, na asi desaťročného chlapca možno až príliš sústredene rozjímajúci. Stačilo pozrieť sa zboku a hneď to bolo jasné. Sedel v lavici v tureckom sede, drobná chlapčenská postava je praktická výbava. V lone malý prístroj, prsty položené na jeho okraji. Čítačka. Na obrazovke veľké písmená. Možno nejaká fantasy? Možno príbeh o bojovníkoch alebo koňoch alebo robotoch alebo traja pátrači, ktovie, čo dnes čítajú desaťroční chlapci. Breviár to asi nebol. Keď prišla chvíľa na spoločné odriekanie modlitby, chlapec prístroj položil na bok, zavrel oči a modlil sa s ostatnými. Potom si ho zas vzal a pokračoval v čítaní.

Vedľa neho sedeli mama a otec, ticho a so zopnutými rukami. Vpredu rozprával kňaz. Jeho hlas sa rozliehal po chráme, slová rozbité na hlásky plynuli k ľuďom, pokojné a rozvážne. Hovoril o mieri a vzájomnej láske. O tom, že nás majú spájať. Že si máme ctiť blížnych a robiť dobro. A že to najdôležitejšie máme doma, preto by sme si to mali vážiť. Vtedy otec chytil mamu za ruku a stisol ju. Ona najprv otočila hlavu k nemu a usmiala sa, potom sa obrátila na druhú stranu k čítajúcemu synovi. Pohladila ho po hlave, chlapec dvihol oči od elektronickej knihy a usmial sa na ňu. Naklonil sa a niečo jej zašepkal. Zasa sa usmiala a ruky si zložila späť na kolená. Chlapec sa očami vrátil k rozčítanej stránke.

Ťažko povedať, čo sa u nich doma odohralo hodinu predtým, pred cestou do kostola. Chrám nie je miesto na čítanie. Ani na zhováranie sa. Ale počúvajúc kňaza mi prišlo, že tá rodina jeho slová dobre pozná. Možno sa neriadi úplne tradičnými pravidlami. Ale pokojne by  mohli rozprávať ostatným - o pokoji, priateľstve a vážení si jeden druhého. A sile kompromisov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Dominika Cibulková sa pri premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

SVET

Čechov pobúrila Prima. Zľakla sa Zemana a zastavila Krausa

Odmietla odvysielať reláciu Jana Krausa, v úvode ktorej kritizujú Zemana.


Už ste čítali?