V priateľkinej kuchyni

Autor: Marie Stracenská | 30.10.2012 o 11:07 | Karma článku: 12,97 | Prečítané:  979x

Vo veľkej keramickej peci mäkko praská oheň. Pred chvíľou sme sa vrátili z maštale. Bolo treba podojiť kozu, pohladiť koňa a naložiť drevo. V tom dvojkoláku nás vozila babka s dedkom, hovorí Jarka a všetky si spomenieme na svojich starkých. Pod nohami cestou späť do domu šuchoce žlté lístie. Jablká treba zajtra obrať. Tuhšie si pritiahneme šály. Pozor, aby sme nekopli do sklenených svietnikov na zemi pri dverách. Táňa sa zohne a odtrhne pár lístkov čerstvej mäty. Vojdeme do dverí, zhodíme bundy a o chvíľu každá držíme v rukách veľkú šálku s čajom.

Stôl s krásnym zeleným obrusom od babičky plný koláčikov, tešili sme sa sem. Fľaša s vínom, kalichy. Pri stole lavica a tri stoličky. Dalo by sa aj pohodlnejšie, ale nechceme byť inde. Zas po pol roku. Päť priateliek. Poznáme sa už dlhšie ako sme sa nepoznali. Roky spolu kráčame, roky žijeme vzájomné starosti aj krásne chvíle. Veľa noviniek - o tom je reč skraja. A čím je neskôr, tým viac sa vracajú staré spomienky a zmienky dávnych známych. Veľa rozprávania, ešte viac počúvania. Keď je reč o otcoch, v očiach sa objavia slzy. O tých, ktorí boli, ktorí sú aj nie sú a možno niekedy aj budú. Najviac  hovoríme o deťoch, narodili sa nám blízko od seba. Aj moji, aj moji, môj práve naopak, neboj, to povolí, aj my sme si cez to prešli, naozaj...? Ticho vďačné svojim mužom a mamám, že nám dvakrát za rok darujú úžasný víkend. Len pre nás.

Priateľky nečakajú na návod. Potrebujú zdieľať. Potrebujú objatie. Dlhé a úprimné, po ktorom sa nemusia báť, že si ho tá druhá zle vysvetlí.  Len priateľky to vedia - nežné a pritom silné, plné pochopenia. Nie vždy sa všetko podarí. Mlčíme a necháme rozprávať jedna druhú. Nahlas sa smejeme, delíme o radosť.

Rýchlo je z piatku nedeľa. Lúčime sa. Tak zas na jar! Posledný raz pohladím očami priateľkinu kuchyňu a medzi koreničkami, kresbami detí, storočnými anjelikmi, pod vencom z byliniek na okraji prastarej pece zbadám tabuľku s nápisom: Priatelia sú rodina, ktorú si vyberáme sami. Podobné predávajú v obchodoch so suvenírmi, kvetinárstvach aj kníhkupectvách. Nekúpila by som si ju. Ale v tej chvíli presne hovorí to, čo všetky cítime.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

SVET

Pozrite si, ako za dva roky zničila vojna Donecké letisko

Miesto bojov medzi proruskými separatistami a ukrajinskou armádou.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za prešetrenie kauzy nehlasoval nikto zo Smeru.


Už ste čítali?