Starenka a kaplnka

Autor: Marie Stracenská | 19.10.2012 o 13:15 | Karma článku: 29,17 | Prečítané:  4152x

Mala asi sedemdesiat, ťažko sa to odhadovalo. Veľké deti ďaleko, aj veľké vnúčatá. Vždy, keď prišli, bol to sviatok a krásne. Lenže zas odišli. Nevadilo jej bývať samej so sebou. Na presklenom sekretári na háčkovanej dečke soška panenky Márie a nad ňou na stene obrázok Jána Pavla II. Ráno slabá káva osladená medom. Trochu upratať aj tak vždy uprataný domček, malý nákup - často skôr pre pár slov s predavačkou než pre kilo cukru. Skromný obed. Medzitým malé hospodárstvo, podvečer omša. Pokojné dni v pomalom rytme. Starší ľudia už toho veľa nenabehajú.

Raz mesiac mala zvláštny deň. Ak už nemala kvety v záhradke, zašla do obchodu. Kúpila pár umelých, jednoduchých. Doma okolo nich obviazala stužku. A zaniesla ku kaplnke za dedinou. Bola to taká maličká kaplnka, na jednu sochu na kamennom podstavci, zatvorená mrežou, ktorá sa nikdy neotvárala. Prežehnala sa, pomodlila, chvíľu postála. A potom rukami vecnej gazdinej kvety uložila do stále tej istej plastovej vázy. Keď v nej ešte boli predošlé kvety a boli stále pekné, novú kytičku pripevnila o mreže. No staré kvety často zmizli a väčšinou boli vyblednuté alebo špinavé, tak ich vzala domov a zahodila.

Nerobila to verejne. Málokto to o nej vedel. Tak to cítila. Na ten deň sa vždy tešila. Malý rituál, ktorý je odpočítaval mesiace. Žila skromne, no tých pár drobných na kvety ku krížiku vždy našla. Prečo to robí, spýtala som sa jej. Akože prečo, nerozumela. Ďakujem Panne Márii za zdravie, za spokojnosť mojich detí a mladých. A prosím ju o pomoc. Určite mala ako každá žena rada kvety. 

Roky o nej nič neviem. Ale keď idem okolo kaplnky, kde sú umelé kvety iba tak pohodené alebo vietor zhodil ľahkú plastovú vázu, narovnám ich. Pre všetky ostatné babičky, ktoré nosia svoje kvety a vďaku ku kaplnkám za dedinami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?