Veštkyňa

Autor: Marie Stracenská | 7.8.2012 o 9:06 | Karma článku: 10,35 | Prečítané:  1171x

„Chcela som sa opýtať aj na teba, len som si nebola úplne istá dňom narodenia. Vtedy či vtedy? Dobre, nabudúce sa spýtam." Snaží sa nevšímať si mierne opovržlivé pohľady ostatných pri stole. Ale nedarí sa jej to. „No len sa mi smejte. Ale ona naozaj vie. Povedala mi také, čo nemohla zistiť. Určite vidí to, čo iní nevidia. Ona určite vie." Hovorí to trochu zanovito - ako malé dievčatko, ktoré presviedča dospelých, že Zúbková víla aj Ježiško naozaj existujú. A oni vedia, že nie, ale nechcú jej pokaziť radosť, tak sa nehádajú, len zhovievavo usmievajú, veď ona na to príde. Ani nekomentujú, že je to veštenie drahé. Je ich mama, babka a svokra, majú ju v úcte. Sú to jej peniaze, neukradla ich a je dospelá.  

Najstaršieho syna nevidela desať rokov. Odišiel zarábať do sveta. Za ním neskôr aj žena, onedlho  sa im narodil syn. Babkin prvý vnuk. A potom sa niečo stalo, len mladý pár vie, čo. Mama s dieťaťom sa odsťahovali, otec ostal sám. A zrazu ho nebolo - v dome, kde predtým bývali, v práci, kde predtým robil, medzi starými známymi. Nikto nevidel, nikto nepočul. Pre malého aj teraz už exmanželku ťažké. Pre mamu tisícky kilometrov  ďaleko hrozné. Jeho meno sa doma pri rodinných stretnutiach v časti „klebety" nespomína. Nepýta sa, či sa ozval, ani či niekto nevie, čo má nové. Všetci veria, že najstarší syn je v poriadku a keď bude môcť, ozve sa. Mame je to zúfalo málo.

„Povedala mi, že je v poriadku. Má sa dobre myslí na nás." Hovorí to ticho. Akoby samú seba chcela presvedčiť, že je to stopercentne tak. Že slová veštkyne sú pravdivejšie ako dokument. Akoby ich jej sám stratený syn našepkal.  Modlí sa zaňho a na každé narodeniny mu v duchu zaželá všetko dobré. Ktovie, kedy ho zas objíme. Skôr či neskôr sa chlapec určite ozve. Veštkyňa to povedala. A ona vidí a má pravdu. Mama chce veriť. Všetci ostatní si o veštkyni myslia svoje. Ale sú vďační za jej slová. Nech berie svoju istotu odkiaľkoľvek, pre ich mamu, svokru a babku sú to krásne slová. Najdôležitejšie správy, aké za posledné roky dostala.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?