Chorý

Autor: Marie Stracenská | 23.5.2012 o 9:18 | Karma článku: 15,66 | Prečítané:  1289x

Zobúdza ma tľapkanie detských nožičiek. „Nemôžem spať, maminka." Tak sa mi to večer nielen zdalo. Teplota vystúpala. „Poď Matúško, tu si ľažkaj." Robím mu miesto medzi nami veľkými. Po pol hodine zmením stranu, jeden bok už mám dosť okopaný. Malý stále nespí. Chcem nechať telíčko, nech ešte zabojuje. Po hodine kontrolujem čas. Po ďalšej polhodine to balím. „Matúško, poď, dáme liečiky, nech si aspoň trochu oddýchneš."

Celý byt je tmavý a tichý. Zo spálne kráča vysoká postava, za ruku drží maličkú. Matúško pod pazuchou s tygríkom poslušne čaká na liek. „Kam si ľahneme? Ideš do svojej postieľky či k nám?" „Tu, maminka, ostaneme", ukazuje na gauč v obývačke. Zažínam malú lampičku, sadám si a Matúško sa ukladá tak, že pol telom leží na mojich nohách. Oboch nás prikryjem dekou. O chvíľu iste teplota ustúpi, verím. Hlavička hicuje, och, chlapček, trápiš sa. Vzdychá zhlboka a občas zastoná. Po pol hodine zhasínam. Do tmavého bytu dopadá svetlo mesta spoza okien. Vidím, že Matúško tuho stíska oči, vyčerpaný, ale spánok neprichádza. Rukou sa mu podchvíľou jemne dotýkam čela a ručičiek. Detské telíčko úplne odovzdané, uvoľnené. Maximálna dôvera. Potrebujem ťa - hovorí bez slov. Ešte nemôžem zaspať, prichádzajú len mikrospánky. V noci je všetko intenzívnejšie. Vzdychy znejú nahlas, teplo je horúce, hrudníček sa dvíha ako kováčske mechy. Neviem pomôcť, ale viem byť blízko. Aké je byť mama? Presne takéto. Unavená ako hrom, snažím sa nemyslieť, aké hrozné bude ráno. Ale teraz je dôležité tu byť, preňho. A, už je lepšie. Na displeji tri v noci. Zaspal.

Líham si vedľa, teraz musím aj ja spať rýchlo. Zajtra lekárka, zavolať do škôlky, že nepríde, uvidíme, čo to je... Hádam nič vážne, možno len viróza, veď nekašle ani mandle nemá zväčšené... Na ďalšie myšlienky už nevydá. Tma a ťažké detské oddychovanie.

Zajtra len my dvaja budeme vedieť, že noc nebola ako ostatné.

A len ja budem vedieť, prečo sa mi bude chcieť plakať od vďačnosti keď mu horúčka ustúpi,  príde ma objať a dá mi veľkú pusu. „Dobré ráno, Matúško", poviem. „Ľúbim ťa."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.

ŠPORT

Barcelone na tri mesiace vypadol kľúčový hráč, Enrique zúri

Barcelona vyhrala vo Valencii 3:2, víťazný gól strelil z jedenástky Messi.


Už ste čítali?