V tuneloch

Autor: Marie Stracenská | 29.3.2012 o 11:07 | Karma článku: 6,55 | Prečítané:  958x

Vôbec si už nespomína, či o nich čítala alebo jej to niekto rozprával. Malé čarovné postavičky, možno víly alebo škriatkovia, ktorí pomáhajú ľuďom. Pamätá si, že boli milí, robili dobre a žili v tuneloch. Ale boli veľmi krehkí. A zahubiť ich mohlo, že ich nejaký človek zazrel. Preto v tuneloch treba mať zatvorené oči - aby sa žiaden z tých drobných rozprávkových tvorov nerozplynul ako obláčik - zapamätala si z detstva. Nikdy by si ho nechcela vidieť?, pýtala sa jej raz sestra. Chcela, ale to by zomrel, odpovedala vtedy a sestra súhlasne prikývla. Nechceme ich zahubiť, nebudeme sa snažiť vidieť ich.

Bývali v kraji bez vlakov. A teda aj bez tunelov. Aj ako študentka jazdievala roky domov zo školy autobusmi po cestách, ktorým by tunely pomohli, ale vtedy ešte nestáli. Vlakom išla po prvý raz k babičke. Vtedy si spomenula - na maličkosť, jeden z milióna detských príbehov. V kupé sa zotmelo a ona tuho stisla viečka. Nech ani úzkou medzierkou medzi mihalnicami nezazrie drobnú postavičku, ktorá by sa jej pred očami rozplynula a zomrela. Otvorila ich až keď ucítila svetlo. Si šibnutá? Taká blbosť. Už nie si decko! Ale keď prišiel ďalší tunel, zas zatvorila oči.

Tunely časom pribudli aj na cestách pre autá - svieti sa v nich a oči treba mať za volantom stále otvorené. Aj tunelom pre električky veľakrát išla, v osvetlenom vozni sa každý díval okolo otvorenými očami, aj ona.

Odvtedy, čo počúvala alebo čítala príbehy o malých pomocníkoch z tunelov prešli desiatky rokov. Je dávno dospelá. Ale stále keď vlak vchádza do portálu v skalnej stene alebo v kopci, privrie oči a nechá ich tak až kým nevyjdú von.  Boli to len rozprávky a ani si ich nepamätá. Ale za viečkami má v tých chvíľach oči malého dievčatka, ktoré si predstavuje poletujúcich drobných tvorov a želá si, aby ich bolo čo najdlhšie čo najviac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?