Dvakrát

Autor: Marie Stracenská | 2.12.2011 o 9:09 | Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1021x

Vracala som sa úplne požutá večer z práce domov. „Zastav sa u nás", zavolala Zuzka. Uf. Necítim sa veľmi na návštevy. Ale Zuzka znela tak, že sa nešlo nezastaviť. Zuzka aj Zuzka mama čakali vonku pred domom. Pozvali ma ďalej, usadili na gauči, v izbe horeli sviečky a bolo krásne teplo.

„My sme ťa chceli potešiť a niečo ti pripraviť. A keďže sa blíži sviatok, kedy by si to mohla potrebovať, chceme ti to dať teraz."  Zuzka siahla sa chrbát a vytiahla dve vrecká. Krásne plátenné vianočné vrecká, ručne ušité. „V takýchto nám Mikuláš necháva darčeky. A teraz môže nechávať aj vám." Onemela som. A dojatá nevedela, ako sa poďakovať. Pred očami sa mi premietlo, ako ich plné sladkostí nájdu v utorok ráno moji malí zbojníci. „Robíme to tak, že Mikuláš vo vreckách dobrým deťom niečo prinesie a oni ich musia potom do týždňa vrátiť - napríklad na kuchynský parapet. Aby ich o rok priniecol Mikuláš zas," hovorila Zuzka mama. Zuzka dcéra prikyvovala. Vrecká nachádza a vracia už vyše dvadsať rokov, a stále je to rovnako krásny zvyk. „Len musí Mikuláš dávať pozor na rolničky, keď kráča v noci tichou izbou," usmiala sa Zuzka mama.

A tak máme u nás doma tento rok Mikuláša dva razy. Jeden prišiel včera ku mne, vzal na seba podobu dvoch krásnych Zuziek s veľkým srdcom. A druhý detský sa zastaví v pondelok v noci. Zas sme o niečo bohatší. O ďalší pekný pocit z priateľstva a rituál, ktorý sa nemusí nikdy zunovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?