Dedinská učiteľka

Autor: Marie Stracenská | 11.9.2011 o 11:57 | Karma článku: 24,65 | Prečítané:  7274x

Okrajom dediny kráča mladá žena v teplákoch. Mieri k polorozpadnutým domom - tam bývajú niektorí jej žiaci a ich rodičia.  „Dobrý deň. Vy ste Tomáškova mama? Prišla som sa spýtať, prečo nechodí v poslednom čase do školy." „Ne. Takeho syna ja nemam, Tomaša." „Určite? Myslím si, že hej. Koľko máte detí? Desať?" „Dzešec. Ale ne Tomaša." „Ukážete mi občiansky? Aha. Tu ho máte zapísaného. Tomáš. A nechodí do školy." „Héj. Vidzice. Tomašu? Tomašu? Dze ši? Prišla učiteľka! Čom nechodziš do školy?"

Dedinská učiteľka býva niekedy v polovici domu, v druhej polovici má školu. Má vlastné deti a za svoje má aj všetky, ktoré každý deň sedia v laviciach.

Občas ju susedia pozvú na zabíjačku, niekedy volajú k chorému dieťaťu - veď keď je učiteľka, možno vie pomôcť aj tu. Dedinskej učiteľke rodičia detí tykajú. Veď ju poznajú nielen v kostýme, ale aj v gumákoch, ako chystá drevo, hrabe sa na záhradke. Že sa snaží málokedy vidia, ale keď sa deťom nedarí, nechcú tomu rozumieť. Dedinská učiteľka vie, že Janko to má teraz ťažké, lebo jeho otec prišiel o prácu.

Dedinská učiteľka nečaká veľa podpory zhora. Vie, že malé školy si musia poradiť ako vedia. Sama kreslí obrázky, sama kopíruje podklady, vytvára testy, aby boli zábavné. Aj tančeky vymýšľa na všetky besiedky, kto iný by to urobil -  a deti sa z každého vystúpenia tak veľmi tešia. Sama na svoje náklady vyrába pomôcky, lebo inak to nejde.

Poznám tri dedinské učiteľky. Všetky robia oveľa viac, než by som si myslela. Dedinská učiteľka je ťažké a vážené povolanie. Možno tých rodičov, žiakov, aj zodpovedných, ktorí o tom vedia, bude časom viac.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Anton Zajac: Jediná šanca pre Slovensko je nová slušná strana

Nežijeme v liberálnej demokracii, ale v oligarchii, hovorí spolumajiteľ Esetu Anton Zajac.

EKONOMIKA

Nové pravidlá zásadne ovplyvnia ľudí. Dlžníkov aj exekútorov

Sociálna poisťovňa môže siahnuť na účet aj bez exekútora.

KOMENTÁRE

Fico radí socialistom ako byť populárnejší

Toto má byť lekcia z postkomunistickej Európy?


Už ste čítali?