Odovzdané spievačky

Autor: Marie Stracenská | 19.7.2011 o 11:36 | Karma článku: 11,51 | Prečítané:  1285x

„Malovaný džbánku z Buchlovského zámku..." Mamka sa točí po kuchyni, utiera taniere, kladie jeden na druhý. Neviem, kde je Buchlovský zámok ani čo je na džbánku z neho také výnimočné - ale spievajúca mamka v modrotlačových domácich šatách v tej slnkom rozjasnenej kuchyni je krásna.

Kuchyňa je maličká, okrem linky, stola a stoličiek sa tam vmestila len malá chladnička. A tak sa mamka občas o mňa obšuchne. Ja tam sedím a nepamätám si už, čo robím - ale hlavne sa pozerám na mamku. A spievam s rádiom a s ňou. Mám rada tie chvíľky, keď sa nič veľké nedeje, len sme spolu a je nám pekne. Takto nám býva, aj keď si z platne pustí svoju obľúbenú Mariu Rottrovú alebo ABBU alebo Simona a Garfunkela, aj Ljupku, ktorú si priviezla z dovolenky. Mamka si spieva často. Má pekný hlas, zvučný. Niekedy, keď spievame spolu, potiahne druhý hlas, to je ešte len zaujímavé.

Iná kuchyňa, o veľa rokov neskôr. „Nááá dvore bývááá sliepočka naša, óóóna nám bieeeele vajíčka znáša..." Ruky od cukru si utieram do zástery, Julinka má celú pusu zamazanú od čokolády. Okolo behá Matúško s lietadlom zo stavebnice. Nevrčí, ako obvykle. Všetci spolu spievame. „Kót-kot-ko-dááák, kót-kot-ko-dááák, , óóóna nám bieeeele vajíčka znáša. Kóóhútik tám je na dvore pánom..." Pesnička znie po celom byte, asi aj susedia počujú, že nám je veselo. Aj pri poslednom koláči to tak bolo. Tiež včera po ceste autom. A rovnako ráno pri skladaní puzzle. Pri nových pesničkách mi Julka zvykne položiť svoj malý prst na pery - znamená to „maminka, ty teraz nie, ukážem ti, ako sa to naučila sama".

Mohlo by sa blýskať. Mohla by som byť hladná, krívať po tej kuchyni so zlomenou nohou. Alebo mať posledných pár eur a do výplaty týždeň. Nech. „Kíí-ki-ri-kííí, kí-ki-ri-kííí, óón budí déti každučkým ránom..."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?