Na marhuliach

Autor: Marie Stracenská | 15.7.2011 o 11:37 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  1801x

Taká škoda. Ani päťmetrový rebrík nestačí na tie najkrajšie kúsky celkom hore. Naťahujem sa odušu a viac to nejde. Plody nižšie vyzbierali drobci. Teraz je rad na mne. Julinka stojí pod rebríkom a nastavuje (bielu! au!)  sukničku: „Maminka, hoď a ja ich potom dám do vaničky k ostatným." Tieto dni sme na marhuliach živí.

Vyrastala som na severovýchode Slovenska. Marhúľ tam nikdy veľa nebolo, každý rok len pár kúskov. Ak vôbec. Príde jar a ja úzkostlivo sledujem počasie. A vždy mi je ľúto, keď kvety na ovocných stromoch pomrznú, býva to často. V posledných rokoch marhúľ veľa nebolo. Až teraz. S mrazmi to vyšlo, so slnkom a včelami tiež. Tento rok mi každú chvíľu volajú známi. Marhule sú v každom dvore a veľa. Príďte si naoberať! Tak spolu s malými chodíme.

Milujem ich! Marhule sú rajským ovocím. A tento rok môžem s čistým svedomím povedať - najedla som sa ich dosýta, niektoré dni som sa svojho najobľúbenejšieho ovocia prejedla. Po prvý raz v živote.

Obrázkom tohto leta pre mňa bude marhuľa. Na rebríku stojí vysmiate dieťa a z drobnej rúčky púšťa šťavnatý plod. Medzi listami mohutného stromu presvitá páliace slnko. Okolo to sladko vonia, všetci máme plné ústa sladkej dužiny.

Aj keby marhule už nikdy neboli. Toto leto mi vystačia na veľa ďalších rokov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?