Mami, ja som boh

Autor: Marie Stracenská | 27.1.2011 o 13:21 | Karma článku: 11,40 | Prečítané:  1421x

„Mami, ja som boh." „Aj ja som boh, mami!" Matúš s Julkou  vedľa seba sa škeria, ja stuhnem a na chvíľu celkom zabudnem, že stojím v šatni celkom nahá. „Čože si?" „Som boh!" Pánečky! Kde to zobrali? Kto im zas čo narozprával?! „Matúško, a prečo si boh?" „No predsa Zeus nosil takéto biele, aha!" Až teraz mi to dôjde . Ideme do sauny a tak som každého  zamotala do bieleho uteráka ako do tógy. Tak taký boh je môj štvorročný Matúš!

„A ja som Héra. Však bola pekná, maminka?" „Bola, ale hlavne bola panovačná, Juli." „A to nie je dobré? A aká bohyňa mám byť?" Vysvetlím, že si môže vybrať. Pallas Aténa bola múdra, Diana lovila, Artemis bola dobrá bojovníčka, Afrodita bohyňa lásky najkrajšia. „No, tak ja ešte porozmýšľam." Spolu sa smejeme - presne viem, ako strávime tie dve nudné štvrťhodiny saunovania. Budem rozprávať, oni ma budú dopĺňať. Niektoré Heraklove príbehy už vedia lepšie ako ja. Dnes bude rozhodne sauna na mytologický spôsob.

Naša rodina žije v paralelných svetoch, reálnom a príbehovom. V tom druhom poriadne často. A - karta začína obracať. Čítať malí ešte nevedia. Ale čo neprečítajú, to si domyslia. Sami nám rozprávajú svoje vlastné rozprávky. Posplietajú kadečo. Piráti, princezné, draci, bohovia, víly a iné bájne bytosti, rytieri aj hrdinské kone žijú s nami neustále. Naši najčastejší hostia. Dlhé cesty s nimi trvajú oveľa kratšie. Únavné prechádzky zvládame bez nosenia na rukách, nudné čakanie menia na zábavu. Všetky tie hodiny čítania, zhovárania sa, fantazírovania nás dospelých - sa vracajú.

Aj teraz sme svet podtatranských kúpeľov vďaka obyčajným bielym uterákom vymenili za krajinu náladových bohov. Odsaunovali sme sa spolu s Odyseom. Už sme zas v šatni, vyhriati a červení. Prechod do normálneho sveta zvládame so smiechom a  naťahovaním sa o fén. Prichádzajú ďalšie mamy. A vôbec by som sa nečudovala, keby sme sa im všetkým postarali o tému najbližších minút. Lebo kontext nepoznajú. A už stojíme vo dverách a sme takmer preč, keď sa moja drobka konečne rozhodne. Posledné slová, ktoré z jej úst počujú sú: „Bohyňa lásky, mami, chcem byť krásna bohyňa lásky."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Muži prišli na to, ako po narodení dieťaťa získať viac peňazí

Ak ide na materskú aj muž, rodina si môže pekne privyrobiť. Veľa ľudí o tom nevie.

KOMENTÁRE

Boj s Ficom už nestačí

Pravica by sa mala zamerať na daňovú politiku a kritiku byrokracie.

SVET

V najväčšom austrálskom zábavnom parku zomreli ľudia

Za tragédiou je zrejme dopravný pás na vodnej atrakcii.


Už ste čítali?